Jak odkamienić czajnik? Sposoby na Usuwanie kamienia z czajnika:

Nigdy nie używałam kupnych środków do usuwania kamienia z czajnika. Wolę naturalne metody, ich dużym plusem jest to że nawet jeśli dokładnie nie wypłuczę czajnika po odkamienianiu to nic mi się nie stanie po wypiciu wody z resztkami naturalnego odkamieniacza. Sposoby na odkamienianie czajnika są dwa: za pomocą soku z cytryny (słabszy ale całkowicie naturalny) oraz za pomocą roztworu kwasku cytrynowego (mocniejszy, ale ze sztucznie otrzymywanego kwasku)

Sok z cytryny jako odkamieniacz:

Pierwszym sposobem jest wyciśnięcie soku z cytryny i pozostawienie na kilka minut w czajniku. Czasem niezbędne jest jednak aby wspomóc działanie soku mechanicznie – czyli przetrzeć dno czajnika ściereczką/zmywakiem aby pozbyć się resztek kamienia.

Kwasek cytrynowy jako odkamieniacz:

Jest skuteczniejszy niż sok z cytryny. Nie ma potrzeby przecierania powierzchni aby usunąć kamień. Wystarczy wsypać odrobinę kwasku cytrynowego np. 1 łyżeczkę, zalać odrobiną wody – tak aby przykryć dno czajnika. Mieszamy  wykonując koliste ruchy czajnikiem, tak aby cały kwasek się rozpuścił w wodzie, następnie odkładamy czajnik na ok. 2 minuty i gotowe. Idealnie czyste, odkamienione dno czajnika. Czajnik kilka razy przepłukany przefiltrowaną wodą jest gotowy do użytku.

Poniżej zdjęcia wnętrza czajnika PRZED użyciem kwasku cytrynowego.

efekt użycia kwasku cytrynowego jako odkamieniacza

Wsypałam kwasek, dolałam odrobinę wody. Zamieszałam całym czajnikiem aby rozpuścić kwasek i aby roztwór dotarł w każdy zakamarek czajnika. Wylałam roztwór do toalety (niech przy okazji i ona się odkamieni), kilka razy wypłukałam samą wodą czajnik i gotowe.

Poniżej zdjęcia czajnika PO użyciu kwasku cytrynowego.

czym odkamienić naturalnie czajnik

Jeśli w czajniku szybko gromadzi nam się osad powinniśmy używać filtrów do wody np. Brita, czy innej firmy. Ja przez kilka lat używałam dzbanków filtrujących Brity, ale ponieważ są one z plastiku i łatwo pękają na styku z pokrywką kupiłam dzbanek szklany, który był w ofercie firmy Dafi. Do czajnika wlewam tylko wodę przefiltrowaną. Przy odkamienianiu czajnika również należy pamiętać aby woda do odkamieniania, płukania była nie z kranu a przefiltrowana. Co ile muszę odkamieniać czajnik? Zwykle jest to ok. 2 miesiące, wtedy kiedy wymieniam filtr do dzbanka. Z czajnika korzystamy dość intensywnie ponieważ np. mój mąż codziennie pije kilka herbat. 

czym filtrować wodę kranową

Usuwanie kamienia z toalety/muszli klozetowej kwaskiem cytrynowym:

Jeśli chodzi o usuwanie kamienia z muszli klozetowej to zanim zainteresowałam się naturalnymi sposobami na sprzątanie domu, to owszem używałam kupnych środków typu Domestos zawierających m.in. chlor i inne zbędne substancje.

Okazuje się że kwasek cytrynowy bardzo dobrze usuwa kamień również z muszli klozetowej. Wystarczy wsypać proszek w miejscach gdzie widać kamień, zostawić na kilka minut. Następnie przy pomocy zwykłej szczotki do czyszczenia toalety przecieramy zabrudzone miejsca toalety. Spłukujemy wodę i gotowe – czyta toaleta bez wysiłku, bez szorowania ręką lub używania brzydko pachnących mocnych kupnych specyfików.

Poniżej znajdują się zdjęcia toalety PRZED zastosowaniem kwasku cytrynowego.

odkamienianie toalety kwaskiem cytrynowym

Poniżej znajdują się zdjęcia PO użyciu kwasku cytrynowego.

Pierwsze zdjęcie przedstawia efekt PO użyciu kwaskubez przecierania szczotką! Kwasek był tylko wsypany i po kilku minutach spłukany wodą. Widać że w niektórych miejscach zostało trochę osadu. Zwłaszcza tam gdzie kwasek nie dotarł-na linii wody i ponad nią. Ostatnie zdjęcie przedstawia toaletę PO użyciu kwasku cytrynowego oraz lekkim przetarciu muszli szczotką do czyszczenia toalety. Jak widać bez problemu resztki kamienia zostały usunięte. Muszla jest idealnie biała i czysta.

naturalny odkamieniacz toalety

Czym przetkać rury/odpływ toalety czy zlewu?

Jeśli chcemy przetkać rury to możemy użyć dokładnie tego czego używają producenci wyrobów typu Kret czyli wodorotlenku sodu, używanego przy produkcji domowego mydła. Mydlarze nie kupują Kreta, oni zawsze mają go pod ręką;) oczywiście w bezpiecznym miejscu niedostępnym dla dzieci. Czym różni się czysty wodorotlenek sodu od składu Kreta w granulkach? Tym że do Kreta dodaje się wypełniacze zmniejszające nieco jego moc. Środki ostrożności są takie same, nie dotykamy granulek, ani wody do której je wsypujemy, nie wdychamy oparów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *