Jak wygląda pierwsza Chemioterapia – krok po kroku z perspektywy pacjenta:

Niestety lekarze nie mają zbyt wiele czasu na wyjaśnienie jak wyglądać będzie leczenie, dlatego spieszymy z pomocą i wyjaśniamy jak zwykle wygląda pierwsza (i kolejne) Chemioterapia z perspektywy pacjenta. Z artykułu dowiesz się na co się przygotować, o co warto dopytać lekarza, jakie są skutki uboczne chemii i kiedy się pojawiają…

To jak będzie wyglądać chemioterapia zależy od jej rodzaju!

Leki mogą być podawane w formie tabletek (chemia w tabletkach) lub w formie wlewów dożylnych (kroplówka). Chemioterapia potocznie dzieli się na tak zwaną chemię czerwoną, chemię białą czy chemię żółtą. Szczegółowe wyjaśnienie każdego z kolorów chemioterapii znajdziesz w tym artykule. Pamiętaj że lekarz mówiąc o chemii czerwonej/białej ma na myśli grupę leków dlatego podczas wizyty dopytaj i zapisz jakie konkretnie leki będą podawane Tobie!

Jak wygląda pierwsza Chemioterapia (oraz kolejne):

 1. Pacjent zgłasza się na oddział ze skierowaniem do szpitala na tzw. “chemię dzienną” lub “na oddział”.
 2. Po zgłoszeniu się w rejestracji pacjent kierowany jest do gabinetu zabiegowego, gdzie pobierana jest krew na badania laboratoryjne. Często wtedy zakładany jest od razu wenflon lub “kranik” – jeśli pacjent ma port naczyniowy
co oznaczają kolory chemioterapii

3. Na wyniki badań czeka się 1-3 godziny. Jeśli wyniki badań są prawidłowe lekarz prowadzący zleca podanie chemii. W tym momencie może odbyć się krótka konsultacja z lekarzem, który poinformuje pacjenta o możliwych skutkach ubocznych, wypisze recepty np. na leki przeciwwymiotne, jeśli są potrzebne. Konsultacja lekarska może też mieć miejsce po wlewie, przy przekazaniu wypisu ze szpitala (zależy od lekarza/szpitala). Lekarz lub pielęgniarka powinny poinformować pacjenta kiedy ma wziąć lek przeciwwymiotny (ok. godzinę przed wlewem).

4. Chemia może być podawana podczas jednodniowej wizyty, wtedy pacjent proszony jest na salę “chemii dziennej”. Siada w wygodnym fotelu, a pielęgniarka podłącza kroplówki. Pacjent może też mieć podawaną chemię “na oddziale”, dostaje wtedy łóżko i zostaje na noc, lub kilka dni. Wybór zależy od wieku i stanu zdrowia pacjenta oraz od rodzaju podawanych leków. Co zabrać ze sobą do szpitala “na oddział”? Pamiętaj o ładowarce do telefonu, kosmetyczce z przyborami toaletowymi czy wygodnej rozpinanej piżamie do szpitala.

5. Jak wygląda podłączanie kroplówki z chemią? Jeśli pacjent nie ma portu dożylnego to leki podawane są przez wenflon na nadgarstku, jeśli zaś ma port to podawanie leków jest dużo wygodniejsze i mniej bolesne dla pacjenta. Koniecznie dopytaj lekarza o możliwość założenia portu naczyniowego! Przed podaniem leków na kilka minut podłączany jest pojemnik z roztworem do płukania. Płukanie ma też miejsce po zakończeniu podawania leku.

6. Na co zwrócić uwagę podczas podawania chemii w kroplówce? Zwróć uwagę na to aby prędkość podawania leku nie była zbyt duża (najlepiej 1 kropla na sekundę). Często pacjenci mówią o gorszym samopoczuciu jeśli wlew był podawany zbyt szybko. Jeśli w trakcie podawania leku zauważysz jakieś dziwne objawy (wysypka, swędzenie itp) lub źle się poczujesz, od razu zgłoś to pielęgniarce!

7. Po podaniu leków pacjent powinien zaczekać na wypis ze szpitala. Pamiętaj aby od razu dostać od lekarza skierowanie na następną Chemioterapię, oraz recepty na leki przeciwwymiotne (jeśli są potrzebne, np. podczas chemii czerwonej) oraz inne leki które bierzesz np. te zawierające tamoksyfen czy goserelinę (np. Zoladex, Reseligo, Xanderla – mogą one być też przypisane dopiero po zakończeniu chemii).

Jak się przygotować na pierwszą Chemioterapię?

Tuż przed oraz po podaniu chemii najlepiej jest stosować dietę lekkostrawną. Przed wizytą w szpitalu wypisz sobie pytania jakie chcesz zadać lekarzowi. Przed rozpoczęciem cyklu chemioterapii najlepiej jest zrealizować wszystkie zaległe obowiązki, odbyć wszystkie zaległe wizyty lekarskie np. leczenie zębów. W trakcie chemioterapii organizm może być osłabiony, gojenie się utrudnione, poza tym już samo złe samopoczucie utrudnia załatwianie tego typu spraw.

Co zabrać ze sobą na pierwszą Chemioterapię?

Pamiętaj o zabraniu wszystkich niezbędnych skierowań i wyników badań, czy wykupionych leków przeciwwymiotnych (nie bierz ich póki lekarz/pielęgniarka nie powie). Podawanie Chemii w systemie “dziennym” wiąże się często z kilkugodzinnym pobytem w szpitalu – np. pół dnia – do popołudnia. Zabierz zatem ze sobą coś do picia i do jedzenia. Jeśli zaś będziesz mieć podawaną Chemię “na oddziale” to spakuj też swoje rzeczy (wygodną piżamę rozpinaną, bieliznę, przybory toaletowe, ładowarkę do telefonu) w niewielką torbę lub walizkę. Często podczas podawania wlewów można zająć się rozmową z innymi pacjentami, warto też jednak zabrać np. książkę do poczytania.

Jakie są skutki uboczne Chemioterapii i kiedy występują?

Skutki uboczne zależą od tego jaki dokładnie lek jest podawany. Zwykle chemia czerwona wiąże się z wymiotami, osłabieniem, które mają miejsce ok. 3 godziny po wlewie. Chemia baiała jest zaś dużo lepiej tolerowana a jej odczuwalne skutki pojawiają się zwykle po kilku wlewach. Więcej na temat skutków ubocznych przeczytasz w tym artykule.

Wygodne turbany i wiązane chusty na głowę, na czas chemii i po chemioterapii, zakupić można w specjalnych sklepach – poznaj nasze turbany i chusty dla Amazonek.

Szczegółowe informacje na temat tego jak wygląda Chemioterapia znajdziesz w opisie mojej historii leczenia – TUTAJ jest część 1 – dotycząca Chemioterapii.

4 thoughts on “Jak wygląda pierwsza Chemioterapia? Na co się przygotować? Ile trwa?

 1. anon says:

  Artykuł “Jak wygląda pierwsza chemioterapia? Na co się przygotować? Ile trwa?” daje wyczerpujące informacje na temat procedury i przygotowań do pierwszej sesji chemioterapii. Bardzo cenne są porady dotyczące dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne, które mogą pomóc w radzeniu sobie z potencjalnymi skutkami ubocznymi. Artykuł jest dobrze napisany i łatwy do zrozumienia, co jest istotne dla osób, które właśnie zaczynają swoją walkę z chorobą.

 2. thecgla says:

  Ciekawy artykuł, który rzetelnie przedstawia proces pierwszej chemioterapii. Autor dobrze opisuje, jak można się przygotować i czego spodziewać podczas tego zabiegu. Ważne jest, że podkreśla on, że reakcje organizmu mogą być różne u różnych osób, co sprawia, że każdy pacjent może przeżyć to doświadczenie inaczej. Artykuł dostarcza przydatnych informacji dla osób, które mają się poddać chemioterapii po raz pierwszy.

 3. Anonim says:

  Bardzo pouczający i interesujący artykuł! Cieszę się, że opisuje on szczegółowo, jak wygląda pierwsza chemioterapia i czego można się spodziewać. Przeczytanie tego artykułu na pewno pomoże osobom przechodzącym przez ten trudny proces w lepsze zrozumienie i przygotowanie się na to, co ich czeka. Dziękuję autorowi za dostarczenie tak ważnych informacji.

 4. Biedroński Jerzy says:

  Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *