Co to jest port naczyniowy?
Port naczyniowy (dożylny) to wszczepialny system składający się z komory i cewnika, który umożliwia łatwy, długotrwały dostęp do dużej żyły centralnej. Tuż po założeniu portu można odczuwać lekki dyskomfort, lecz później nie jest on dla pacjenta w ogóle odczuwalny. Port naczyniowy zalecany jest u pacjentów onkologicznych, którzy leczeni będą za pomocą chemioterapii dożylnej.
Zapytaj lekarza o port naczyniowy – nie zawsze jest to proponowane pacjentom a powinno być standardem!
Po co jest port dożylny?
Port naczyniowy umożliwia pacjentom onkologicznym dużo wygodniejszy sposób podłączenia kroplówki w trakcie chemioterapii.
Zwykłe zakładanie wenflonu na nadgarstku przy każdym podawaniu chemioterapii może wiązać się z:
- dyskomfortem podczas wkłuwania i w trakcie podawania leku – jest to bardziej bolesne dla pacjenta
- częste wkłucia w jednym miejscu mogą powodować krwiaki, zrosty, obrzęki
- leki mogą podrażniać mniejsze naczynia krwionośne, port zaś zakładany jest do większej żyły.
Przez port można pobierać także krew na badania – należy pamiętać jednak że tylko w placówce stricte onkologicznej! Zwykły szpital/przychodnia może nie mieć specjalnych igieł do pobierania krwi przez port!
Jak wygląda zakładanie portu naczyniowego?
Założenie portu naczyniowego ma miesce w szpitalu, podczas operacji. Nie jest to jednak rozległy zabieg, pacjent jest cały czas przytomny, a sama operacja trwa kilkanaście minut.
Tuż przed samą operacją założenia portu wykonuje się badania krwi i czeka na wyniki. Po otrzymaniu wyników pacjent przebiera się w strój do operacji i idzie do sali zabiegowej. Pod miejscowym znieczuleniem wykonywane są 2 nacięcia skóry – jedno nacięcie na szyi – gdzie cewnik umieszczany jest w żyle centralnej. Przez drugie nacięcie, tuż pod obojczykiemumieszczana jest komora portu – czyli krążek wielkości guzika. Po operacji port dożylny (komora) jest widoczny pod skórą jako okrągły punkt. W tym miejscu, w komorę portu będą wbijane igły podczas poboru krwi, czy podawania chemii. Komora portu jest połączona na stałe z cewnikiem umieszczonym w żyle szyi – ale tego już nie widać.
W przypadku nowotworu piersi, port naczyniowy zwykle zakłada się po przeciwnej stronie niż chora pierś.
Prodczas wkłuwania się przez port dożylny prawie brak krwawienia, jest to też mniej bolesne niż zakładanie wenflonu i ręce są wolne.
Po ok.10 dniach, gdy rana jest zagojona pacjent zgłasza się na zdjęcie szwów.
Założenie portu naczyniowego jest refundowane przez NFZ.
Jakie są przeciwwskazania do założenia portu dożylnego?
Nie jest wskazane zakładnie portu naczyniowego podczas czynnej infekcji, u pacjentów z zaburzeniami morfologii i krzepnięcia krwi, podczas leczenia niektórymi lekami przeciwkrzepliwymi oraz jeśli w miejscu planowanego zabiegu są zmiany skórne, czy zapalne.
Jak dbać o port naczyniowy?
Port naczyniowy bez problemu można mieć założony przez kilka lat, również po zakończeniu leczenia onkologicznego. Przez cały okres posiadania portu należy jednak o niego dbać. W jaki sposób? Należy regularnie umawiać się na tak zwane „płukanie portu”. Płukanie portu ma miejsce w zwykłym gabinecie zabiegowym (gdzie np. pobierana jest krew), port płukany jest specjalnym roztworem. Wygląda to podobnie jak płukanie przed wlewem chemii. Płukanie portu powinno się wykonywać najlepiej co 3 miesiące.
Czytaj również:
- Co określa biopsja i jak odczytać wyniki biopsji.
- Kolory Chemioterapii – czym się różni chemia czerwona od białej chemii?
- Jakie są objawy raka piersi i diagnostyka nowotworu.
- Co to jest radioterapia, jak wyglądają naświetlania i ile trwa radioterapia – czytaj tutaj.
- Limfadenektomia pachowa – co to jest – przeczytasz TU.
Szczegółowe informacje na temat leczenia raka piersi w Polsce znajdziesz w opisie mojej historii leczenia – TUTAJ jest część 1 – Jak wygląda w Polsce leczenie raka piersi – Chemioterapia.