Limfadenektomia to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwane są węzły chłonne.
Pobrana podczas zabiegu próbka tkanki jest sprawdzana pod mikroskopem pod kątem objawów raka. Limfadenektomia może być regionalna lub radykalna.
- W przypadku regionalnej limfadenektomii usuwa się niektóre węzły chłonne z obszaru guza.
- W przypadku radykalnej limfadenektomii usuwa się większość lub wszystkie węzły chłonne z obszaru guza.


Limfadenektomia – nazywana też “rozwarstwieniem węzłów chłonnych”.
Węzły chłonne (limfatyczne) są to licznie występujące struktury leżące na przebiegu naczyń limfatycznych. Główną funkcją węzłów jest filtracja znajdującej się w nich limfy oraz udział w wytwarzaniu przeciwciał. Likwidując drobnoustroje stanowią ważny element układu immunologicznego (odpornościowego). Proces zapalny toczący się w obrębie węzłów limfatycznych zazwyczaj prowadzi do ich powiększenia.
W przypadku raka piersi najczęściej do czyniania mamy z limfadenektomią pachową.
Limfadenektomia pachowa to chirurgiczne wycięcie węzłów chłonnych jamy pachowej. Stosuje się ją w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia przerzutów raka piersi do pachowych węzłów chłonnych. Najczęściej zabieg przeprowadza się z tego samego cięcia, jednoczasowo z operacją piersi. Po operacji w ranach pozostawia się dreny a rany zaszywa.
Szczegółowe informacje na temat leczenia raka piersi w Polsce znajdziesz w opisie mojej historii leczenia – TUTAJ jest część 1.