— Jakie są objawy raka? —

Rak piersi stanowi około 1/4 wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet.  Najwięcej zachorowań na raka piersi wykrywa się u kobiet w wieku 50-70 lat, ale nie stanowi to reguły! Nie rzadkie są przypadki zachorowań w młodszym wieku po 20ce, po 30ce. Na przykład ja wykryłam u siebie guzka w piersi i pod pachą w wieku 33 lat.

Stan wiedzy na temat nowotworów stale rośnie, w leczeniu używane są terapie celowane, jednak nadal najważniejsze jest wykrycie choroby na wczesnym jej etapie. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka – częste samobadanie piersi oraz regularne wizyty u lekarza i wykonywanie badań diagnostycznych – usg piersi i/lub mammografii.

Objawy raka piersi – jakie są?

Jakie są pierwsze symptomy które mogą świadczyć o początkach nowotworu piersi?

Symptomy raka piersi zależą od jego stopnia zaawansowania. W początkowym okresie choroba może przebiegać prawie bezobjawowo. Nowotwór piersi w początkowym stadium można ją wykryć jedynie za pomocą badań diagnostycznych jakimi są: USG piersi czy mammografia, gdy guzek jest większy staje się wyczuwalny i mozna go zauważyć podczas wizyty lekarskiej lub samobadania piersi. Kolejne objawy pojawiają się później, wtedy też leczenie staje się trudniejsze. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka.

Objawy które mogą świadczyć o początkach raka piersi:

 • zmiana kształtu brodawki sutkowej, na przykład jej zaciągnięcie do środka (tzw. inwersja)

 • spuchnięcie / obrzmienie części piersi lub całej piersi

 • ból w piersi lub w okolicy piersi np. pod pachą

 • nierówności w piersi i/lub napięcie skóry piersi

 • wyciek z brodawki sutkowej – w tym krew

 • wyczuwalne guzki w piersi i/lub pod pachą

 • powiększenie okolicznych węzłów chłonnych – spuchnięcie / nierówności pod pachą

 • zaczerwienienie skóry piersi i okolic (np. pod pachą) lub inne zmiany skórne

objawy raka piersi jakie są, lista objawów

Badaj piersi samodzielnie i wykonuj diagnostyczne badania obrazowe regularnie!

Rak piersi – diagnostyka – czyli jak potwierdzić nowotwór piersi?

Jeśli zauważyłaś któryś z niepokojących objawów wymienionych powyżej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz powinien wystawić Ci skierowanie do lekarza onkologa. Może też wystawić Ci skierowanie na badanie obrazowe np. usg piersi. Lekarz onkolog może potwierdzić nowotwór za pomocą szeregu badań diagnostycznych, z czego najważniejsze jest badanie mikroskopowe pobranych tkanek.

Rak piersi – badania obrazowe – diagnostyka nowotworu:

 • badanie ultrasonograficzne czyli USG piersi
 • badanie mammograficzne (MMG RTG) – badanie obrazowe wykorzystujące promienie rentgenowskie
 • badanie rezonansem magnetycznym – MRI
 • scyntygrafia kości – zwykle badanie wykonywane po potwierdzeniu nowotworu (czy są przerzuty do kości) lub na dalszym etapie leczenia – sprawdzenie czy nastąpiły zmiany

Rak piersi – badania mikroskopowe – szczegółowa diagnostyka i ostateczne potwierdzenie nowotworu:

 • biopsja cienkoigłowa lub gruboigłowa – ta druga jest dokładniejsza ale i bardziej inwazyjna. Biopsja to pobranie wycinka podejrzanego guzka/tkanki za pomocą specjalnego “pistoletu” do poboru próbek. Biopsję wykonuje technik usg. Dzięki usg widoczne jest podejrzane miejsce i można precyzyjnie pobrać wycinek tkanki.
 • badanie histopatologiczne – czyli zbadanie pod mikroskopem pobranych tkanek / wycieku z brodawki w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu. Jeśli nowotwór jest potwierdzony to określane są konkretne parametry nowotworu (złośliwość, dojrzałość, markery – receptory).

Szczegółowe informacje na temat leczenia raka piersi w Polsce znajdziesz w opisie mojej historii leczenia TUTAJ jest część 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *