W mitoligii greckiej Amazonkami określano naród wojowniczych kobiet – tworzyły one społeczność tylko kobiecą, niezależną i waleczną. Amazonki nierzadko pokonywały liczebniejsze armie mężczyzn. Uważa się że Amazonki usuwały dziewczętom jedną pierś aby nie przeszkadzała im podczas walki – przy napinaniu łuku czy rzucaniu dzidą.

Obecnie “Amazonka” to kobieta jeżdżąca konno albo kobieta po mastektomii piersi.

W Polsce często kobiety ze zdiagnozowanym nowotworem piersi nazywane są “Amazonkami”. Najczęściej dotyczy to kobiet które przeszły operację usunięcia części lub całości piersi.

Amazonka to kobieta która przeszła operację piersi. Może to być albo operacja oszczędzająca lub mastektomia.

Częściowe usunięcie piersi obejmujące guz nowotworowy wraz z niezbędnym marginesem bezpieczeństwa nazywane jest operacją “oszczędzającą” piersi.

Całkowite usunięcie gruczołu piersiowego nazywane jest natomiast “mastektomią”.

W Polsce istnieje szereg zgrupowań, federacji i stowarzyszeń mających w nazwie słowo “Amazonka”. Przez “Amazonki” rozumie się kobiety ze zdiagnozowanym nowotworem piersi, chorujące na nowotwór piersi jak również aktualnie wyleczone.

W szczególnych przypadkach pod pojęciem “kobieta Amazonka” rozumie się również kobiety które zachorowały na raka piersi i zostały poddane leczniu obejmującemu np. chemioterapię i/lub radioterapię i/lub hormonoterapię i/lub terapię anty HER2 itp. lecz NIE przeszły operacji piersi w związku z remisją choroby na skutek wdrożonego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *